Határtalanul
Határtalanul 2025
Határtalanul 2025
Határtalanul - Szlovákia 2025.03.17-21.
Előkészítő foglalkozás:
Az utazást megelőző hetek osztályfőnöki órái keretei közt készültünk fel a kirándulásra. A tanulóink térképet készítettek a meglátogatni kívánt településekről és emlékhelyekről, s PowerPoint bemutatók segítségével tartottak előadást társaiknak.
A kirándulás:
1. nap
Ótátrafüreden megtekintettük az Osztrák-Magyar Monarchia építészetének remekművét, a XX. század fordulóján épült Grand Hotelt, a Csorba-tónál pedig a Magas-Tátra jellegzetes magashegyi villamosát, amely a történelmi Magyarország legmagasabban fekvő villamosított vonala volt. Útközben láthattuk Krasznahorka várát, melynek utolsó tulajdonosai az Andrássy grófok voltak.
2. nap
Eperjesen ellátogattunk a Rákóczi-család ősi tulajdonában épített Rákóczi-házba, ahol a család valamennyi fejedelmi tagja megfordult. Ezt követően Szlovákia második legnagyobb városa, Kassa felé vettük az irányt, ahol a Szent Erzsébet-főszékesegyház kriptájában megkoszorúztuk a nagyságos fejedelem II. Rákóczi Ferenc, az édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját. Ezt követően Várhosszúréten házigazdánk Parditka József, az ismert turisztikai szakember mesélt a szálláskomplexumát ellátó gazdaságáról.
3. nap
A reggeli órákban meglátogattunk a helyi általános iskolában tanuló gyerekeket. Ezt követően Besztercebányára mentünk, ahol meglátogattuk a püspöki székesegyházat, a ferde várostornyot, a Mátyás-házat, a Thurzó-házat, a Beniczky-házat, a várnegyedet és az Ezüst-kaput. Besztercebányán még Bethlen Gáborra emlékeztünk, akit itt választottak magyar királlyá. Nemsokára Balassi Bálint szülőhelyére, Zólyomba utaztunk, majd Selmecbányának vettük az irányt, ahol a világörökség részét képző belvárosban tettünk egy nagy sétát. A napot Alsócsitáron zártuk, ahol megkoszorúztuk Kodály Zoltán emléktáblát.
4. nap
Elsőként a Nyitra folyó mentén található, romantikus francia kastélyokat idéző mésztufa rakáson épült Bajmóc várához látogattunk el, majd Trencsén felé vettük az irányt, mely Csák Máté tartományi székhelye, s számos jeles történelmi esemény (békeszerződésnek, eljegyzéseknek, esküvőknek és a Szent Korona őrzésének) helyszíne volt. Míg itt voltunk, megemlékeztünk a városhoz kötődő neves történelmi személyiségekről (a "kiskirály" Csák Máté, Károly Róbert, a Hunyadiak, a Szapolyaiak, Bocskai és Rákóczi) és felidéztük a vesztes trencséni csatát is.
5. nap
Utolsó napunkon elsőként Nagyszombatra látogattunk el, ahol Kodály Zoltán a gimnáziumi tanulmányait végezte, Pázmány Péter pedig egyetemet alapított. Ezt követően az egykori magyar koronázási fővárosba, a reformkori országgyűlések helyszínére, Pozsonyba utaztunk, ahol megtekintettük a koronázásoknak helyet adó Szent Márton Dómot, az egykori országgyűlések házát, Óvárosházát, illetve a Mihály-kaput. Kirándulásunk a dévényi várrom megtekintésével folytatódott, mely egykor a történelmi Magyarország nyugati kapuja, határvára volt. Mielőtt buszra szállva hazafelé indultunk volna, együtt elszavaltuk Ady Endre Góg és Magóg fia vagyok én című versét.
Értékelő óra
A hazatérést követően hetedik évfolyamos tanulóink színes, saját készítésű fényképekkel teli PPT-vel kísért lelkes beszámolót tartottak a következő tanévben utazni készülő hatodik évfolyamnak. A beszámoló során mindenki örömmel mesélt a kirándulás során szerzett legszebb emlékekről, s arról, hogy mi tetszett neki a legjobban Szlovákiában.